PŘIPRAVUJEME: Probuzení Ježibaby ze zimního spánku (04.03.2023 v 10:00 hodin)

Výlet Nový Jičín - Hukvaldy [ Turistický produkt ]

Výlet Nový Jičín - Hukvaldy (20 km)

Z Nového Jičína se přes Rybí, Štramberk a Kopřivnici vydáme do cíle našeho výletu, do obce Hukvaldyobce Hukvaldy.

Obec RybíObec Rybí zve k turistickým vycházkám po krajině, která je tvarově velmi pestrá, je zde krásný výhled na Moravskou bránu, Jeseníky, Ostravu, Hostýnské vrchy a Beskydy. Nejvýznamnější památkou obce Rybí je kostel Nalezení sv. Kříže z 15. století. V zimě lze využít možnosti lyžařské sjezdovky s vlekem.

Pokračujeme do malebného městečka Štramberka, kde naši pozornost bezpochyby upoutají roubené domky jako svérázný regionální typ lidové architektury. Ve Štramberku můžeme navštívit zříceninu Hradu Štramberk s věží zvanou Trúba, Muzeum Zdeňka Buriana, Botanickou zahradu a arboretum nebo Jeskyni Šipku. V létě můžete využít služeb sportovního areálu s koupalištěm na Libotíně, který je místní částí Štramberka.

Dostáváme se do Kopřivnice, kde určitě stojí za to zavítat do Technického muzea automobilů.

Z Kopřivnice směřujeme do obce Hukvaldy, která se nachází v okrese Frýdek - Místek.
Hukvaldy jsou známé především jako rodiště světově proslulého hudebního skladatele Leoše Janáčka. V obci se nachází památník věnovaný tomuto hudebnímu skladateli a také jeho rodný dům. Nově je zde vybudováno Muzeum cínu.

Dominantu obce tvoří především hrad Hukvaldy. Hrad založil kolem r. 1230 Arnold z Hückeswagenu rodem z Porýní. Původně gotický hrad, byl postaven na vysokém vrchu nad údolím řeky Ondřejnice. Je jednou z největších zřícenin ve střední Evropě a druhou největší na Moravě. Zřícenina hradu Hukvaldy leží na protáhlém kopci, nad stejnojmennou obcí. V současné době je hrad ve správě Muzea Beskyd ve Frýdku-Místku.

Přístupný je pouze pěšky přes oboru s daňčí a mufloní zvěří. Tato obora byla založena již v roce 1566. V oboře se kromě zvěře nachází také překrásné aleje dubů, kaštanů a lip a také sedm chráněných buků lesních, pozoruhodných zejména obnaženým kořenovým systémem s kořeny dlouhými až 8 metrů.
K zřícenině hradu a jeho okolí vede červená Naučná hradní stezka. V prostorách hradu jsou každoročně pořádány Rytířské slavnosti, řada divadelních představení a různých hudebních programů. V jeho okolí se nachází vzácné stromy, amfiteátr a také socha Lišky Bystroušky, která je umístěna v Hukvaldské oboře na památku prvního uvedení opery Leoše Janáčka.

UMÍSTĚNÍ

Typ záznamu: Turistický produkt
AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 56, 08.09.2006 v 07:40 hodin