Turistické zajímavosti Oderska [ Turistická zajímavost ]

Oderské koupaliště
Velkým turistickým lákadlem je nově zrekonstruované městské koupaliště s 80 m tobogánem a dalšími vodními atrakcemi.

Pramen řeky Odry
Řeka Odra pramení v Kozlovské vrchovině v oblasti Nízkého Jeseníku na úpatí Fidlova kopce. Pramen se nachází v "Oderském lese" v oblasti vojenského prostoru Libavá mezi obcí Kozlov a zaniklou obcí Varhošť v mělkém sedle s rozsáhlým rašeliništěm. Prameniště je tvořeno několika stužkami, které jsou zřetelné v době dešťů či tání jarního sněhu. V roce 1960 zřídila Správa vojenských lesů ve Velkém Újezdě v pramenícím místě dřevěnou besídku ve tvaru jehlanu se studánkou. (voda je povrchová - nepitná!)
Pramen byl od roku 1991 zpřístupněn pro veřejnost vyhlaškou Újezdního úřadu Vojenského Újezdu. V trase stojí strážní budka, po dobu ostrých střeleb je další prostor nepřístupný.

Přístupnost z Oder:
Vydáme se na Jakubčovice n/O., Potštát, Kozlov. V Kozlově odbočíme doprava, vrátíme se ke kasárnám a zaparkujeme na odstavném parkovišti. Dále už pokračujeme pěšky po červené turistické značce. Značení nás dovede až k pramenu řeky ODRY.

Stříbrné jezírko - přírodní památka
Nachází se nedaleko obce Jestřábí v nadmořské výšce cca 430 m. Jezírko vzniklo zatopením šachty, asi od poloviny 17. století opuštěného galenitového dolu, a je bez přítoku a odtoku. Ve stříbrném jezírku se vyskytuje dnes vzácná fauna a flora. Lokalita má současně velký význam jako refugium pro četné druhy obojživelníků.

Turistika a cykloturistika
Celou oblastí prochází několik značených turistických tras. Zřízená cyklotrasa č. 503 Moravská brána spojuje moravskou cyklotrasu s Nízkým Jeseníkem.

Lyžování a běžecké lyžování
V zimě je krajina ideálním terénem pro běžecké lyžování.
V Odrách, Tošovicích je nově zřízená sjezdovka s vlekem s umělým zasněžováním. Délka sjezdovky je 360 m, dětská sjezdovka 120 m. Kromě běžného sjezdu je zde dráha pro slalom a sněhové koryto určené pro sjezd na bobech, plastových lopatkách a pneumatikách. Majitelem je Ing. Josef Hein z Oder, Tošovic. Tel. na sjezdovku: 728 919 750


Skála Panny Marie
Nedaleko města u Klokočůvku je pozoruhodné poutní místo Skála Panny Marie. K prameni vody, která tryská přímo ze skály, se pojí pověst o Panně Marii, která zde za třicetileté války zachránila švédského vojáka před smrtí žízní.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.odry.cz
AKTUALIZACE: Ivana Náplavová org. 56, 03.12.2003 v 14:05 hodin