Perníková chaloupka

Místo klecí vůně perníku
Dříve zde sídlil Ústav sociální péče, dnes zde najdete netradiční Muzeum perníku a pohádek. Spolu s postavičkami, chaloupkami a betlémy z voňavé sladké pochoutky, jsou ve zdejších prostorách naaranžovány výjevy z nejrůznějších pohádek.
Ráby na Pardubicku negativně proslavila kritika populární spisovatelky J. K. Rowlingové. Problematické " klecové" zařízení, které rozvířilo debatu o sociální péči v České republice, v současné době sídlí v nové budově. V té původní zůstalo po bývalých svěřencích pouze několik desítek zubních kartáčků zastrkaných za rozvody topení v umývárně. Současný majitel Luděk Šorm dokázal ponurou náladu zdejšího prostředí proměnit v pohádkové království provoněné perníkem.
Krok za krokem pohádkou
Autoři expozice přemýšleli, jak by svět perníku a perníkařského řemesla co nejvíce přiblížili dětem i dospělým, až se zrodil nápad putovat jednotlivými místnostmi v roli pohádkových hrdinů, konkrétně Jeníčka a Mařenky. Po chvíli jsou návštěvníci do děje vtaženi tak, že si od lopaty na šoupnutí do pece nebo od zamřížovaného chlívku s tlustoměrem, drží raději patřičný odstup. Výprava začíná ukázkou několika pravých upečených perníkových chaloupek v místnosti nazvané Perníkov. Zájemci jsou zde poučeni o některých méně známých skutečnostech z pohádky O perníkové chaloupce a seznámeni s jejími cizojazyčnými proměnami. Leckoho překvapí, že v Makedonii mají místo perníkové čokoládovou, ve Španělsku z karamelu a ve Slovinsku chaloupku z piškotů. Ve všech obměnách vystupuje Ježibaba s dvěma dětmi a vyzkoušet si na vlastní kůži, jaké to je zabloudit v tmavém lese, je možné v následující místnosti. Na toho, kdo tmou se spoustou překvapení statečně dojde do cíle, čeká perníkem provoněná kuchyně hodné ježibaby. Hosté ji většinou zastihnou, jak právě ve starodávné peci peče perníky nebo vyřezává dřevěné formy, a k tomu všemu poutavě vypráví o historii pernikářského řemesla.
Jedna pohádka nestačí
Muzeum je pod Kunětickou horou čtvrtým rokem a jeho návštěvnost neustále stoupá. V letošním roce zaplatilo perníkové více než 50 000 tisíc návštěvníků a i z toho důvodu mohou v prostorách původního loveckého zámečku přibývat stále nové pohádkové místnosti. V přízemí je k vidění pekelná místnost s kotlem pro hříšníky, ze které se po schodech stoupá do nebe, do místnosti ve které andělé skleněným průhledem pozorují dění na zemi. V druhém patře je divadelní sál pro sto lidí a také sál budoucí knihovny zaměřené na pohádky. V rozsáhlém lesoparku, který se rozprostírá kolem muzea, při procházce narazíte na Smolíčkovu vyhlídku, ohniště dvanácti měsíčků, otočnou chaloupku na Kuří noze a další. Každým rokem vzniká něco nového a Luděk Šorm, autor celého projektu, se nejvíce těší na to, až zde návštěvníci začnou pobíhat v pohádkových kostýmech, které si zapůjčí v právě připravované půjčovně. Z původního nápadu oživit na Pardubicku pernikářskou tradici se zrodilo hned celé Perníkové hejtmanství, které prý má ambice konkurovat tomu zdejšímu, oficiálnímu.
Výhody

Velké množství podnětů pro děti

Průvodce se přizpůsobuje složení a náladě skupiny, kterou provází

Výprava za pohádkou je také poučná. Návštěvníci jsou seznámeni s tradicí pernikářského řemesla.

Nevýhody

Svérázná estetika, které se každému nemusí líbit.

Nedostatečné dopravní spojení s městem.

Andrea Zajíčková
Deníky Bohemia, BABYBOOM - všechny mutace 29.12.2007