Moravské písně a tance na Smíchově

Letošní Moravský ples v Národním domě na pražském Smíchově byl opět nádhernou přehlídkou lidových písní, tanců a krojů..
Letošní Moravský ples v Národním domě na pražském Smíchově byl opět nádhernou přehlídkou lidových písní, tanců a krojů, které do Prahy přivezli členové souborů, muzik, národopisných skupin, krúžků a pěveckých sborů z Moravského Slovácka, Valašska a Hané. Více než tisícovce návštěvníků plesu se vedle účinkujících z regionů, kde je folklor stále živý, představily i soubory z Prahy, Brna a Bratislavy.
Moravský ples v Praze má již tradiční scénář a tradiční organizátory, ale přeci jen je každý rok jiný a jedinečný účastí vybraných souborů z Moravy. Na Moravě jsou folklorní tradice stále živé, tak je pokaždé z čeho vybírat. Potěšitelné je, že právě na Moravském plese je vidět, že lidová muzika, národopis nejsou doménou pouze středních a starších generací, ale že folklorem v současnosti aktivně žije i mnoho mladých lidí. Vedle pásem připravených dle dochované tradice uslyšíte hraní a zpívání tak, jak se interpretuje dnes v té které vesnici, městě po jejich.
Moravský ples začíná ve skutečnosti o několik hodin dříve - od chvíle, kdy do Prahy přijíždějí autobusy s účinkujícími, vybalují se nažehlené kroje z kufrů, strojí se všichni do svátečního. Ale i mimo zkoušky si účinkující jen tak, sami pro sebe, prozpěvují, muzikanti ladí a zkoušejí nástroje. Aby nevyschlo v krku, tak se ochutná víno, slivovička, zakousne klobáska. Někteří stačí ještě zajít na smíchovské nebo plzeňské pivo.
V přeplněném Velkém sále Národního domu defilovalo v úvodu plesu 450 krojovaných tanečníků, zpěváků a muzikantů a následně se jednotlivé soubory, chasy, muziky a sbory představily svými krátkými programy.
LÍŠŇÁCI z Brna pásmem Líšeňská muzika, HANÁCI - spolek rodáků a přátel Hané v Praze- zatancovali tanec Lobodická, DOLNĚMČAN se představil Sedlckými z Dolního Němčí. Čtyřicítka verbířů z Tvrdonic a Lanžhota si získala přízeň diváků temperamentním podlužáckým verbuňkem.
Překvapením pro návštěvníky plesu bylo vystoupení souboru KOSÍŘ z Kostelce na Hané, který poutal pozornost pásmem písní a tanců "Pohanácke sobě dopnem". Figurální tance z Valašska představil pražský soubor KRUŠPÁNEK s valašskou muzikou KYČERA. V závěru úvodního programu zpívali a tancovali členové Slováckého krúžku v Praze "Pijácké z Horňácka".
Po úvodním programu ve všech sálech Národního domu začalo taneční plesání při melodiích a písních dechové hudby PODLUŽANKA z Tvrdonic, cimbálových muzik Jiřího Janouška, pražského Slováckého krúžku, Žandáru, Kyčery, Doliny a dalších. Ale nehrálo se jenom v sálech, ale i v předsálí a na chodbách, kde si návštěvníci zazpívali a zatancovali spolu před muzikou.
Tradiční Moravskou besedu ve Velkém sále tancovali tanečníci a tanečnice z Kostelce na Hané, z přerovského souboru HANÁ, brněnského Líšňáku, chasy z Lanžhota a Velkých Pavlovic, Slováckého krúžku DĚDINA ze Želetic a Hanáci z Prahy.
V Půlnočním zpívání si společně zanotovaly mužské sbory z Vlčnova, Tvrdonic a Slováckého krúžku v Praze.
Zpívalo a tancovalo se ve všech sálech, na chodbách, ve foaye až do tří hodin do rána, kdy odjížděly autobusy s účinkujícími zpět na Moravu.
Mezi návštěvníky plesu nechyběli ani tentokrát herci Josef Somr a Petr Štěpánek. Ředitel plesu Miroslav Říha přivítal představitele Městské části Prahy 5, starostu MČ Prahy 9 Jana Jarolíma,
prvního náměstka ministra Ministerstva pro místní rozvoj ČR Jiřího Vačkáře, předsedu FoS ČR Zdeňka Pšenicu a poděkoval za podporu plesu představitelům sponzorů z firem OKsystem, Z-GROUP, SATT, EQUITY BROKERS, Moravský peněžní ústav, ZNOVÍN ZNOJMO a ESKIRA.
Ples organizovaly Slovácký krúžek v Praze, Valašský krúžek Praha, Hanáci- spolek rodáků a přátel Hané v Praze ve spolupráci s Folklorním sdružením ČR.

Dušan Macháček