Dny Těšínského Slezska

Základní informace o nultém ročníku přehlídky
Ve dnech 29. - 30. května 2004 bude probíhat nultý ročník Dnů Těšínského Slezska.
Záměrem je v rámci dvoudenní prezentace zpropagovat region, přiblížit jeho folklor, kulturu a další zajímavosti a ukázat, že Těšínské Slezsko není jen obyčejný kraj "na konci republiky" jak by se z pohledu Pražanů mohlo zdát.
Letošní ročník je pořádán pod záštitou předsedy Senátu PČR pana Petra Pitharta.
V rámci dvoudenní akce se představí několik folklorních a tanečních souborů a hudebních seskupení. Součástí akce je i výstava, na níž se návštěvníci budou moci seznámit s pracemi zdejších fotografů a malířů.
V sobotním ( 29.května ) programu na pódiu ve Valdštejnské zahradě vystoupí gorolgrasová skupina Blaf z Jablunkova, gymnastická skupina Gimnaści z Vendryně, z Třince skupina Wečírek a pěvecké uskupení Male Ich Troje. Český Těšín reprezentuje taneční skupina Kanafas a Beata Bocková. Dále vystoupí pražskému publiku známa třinecká rodačka Krystyna Skalická.
Od 18 hodin v Hlavním sále Valdštejnského paláce zazní písně ženského pěveckého sboru Melodia z Návsí, hudba Třineckého komorního orchestru, zpěvy QUADRICINIUM VOCALE CARVINIENSE a na závěr vystoupí Smíšený pěvecký sbor Církve Bratrské z Hrádku.
Nedělní ( 30.květen) program je věnován folklóru.Uvidíme a uslyšíme folklor Těšínského Slezska od Jablunkova po proudu řeky Olše. Kroje zúčastněných souborů jsou přesnými rekonstrukcemi krojů z poloviny 19.století.
Diváci se setkají se soubory Olšina a Olšinka z Orlové, Slezan a Olza z Českého Těšína, Suszanie z Horní Suché, Bystrzyca z Bystřice nad Olší a z Jablunkova to budou soubory Jackové a Nowina.
Těšínské Slezsko je svéráznou oblastí, žije zde svérázný lid se svérázným nářečím v němž najdete slůvka česká, polská, německá a jidiš. Rovněž takový je i folklor lišící se od ostatních oblastí.