VELIKONOCE s Bílým perníkem

Bílý perník
30. - 31. 3. 2024 (v sobotu a neděli)

Spolková samospráva na vědomost dává, že v KRÁLOVSTVÍ PERNÍKU® pod hradem Kunětická hora u Pardubic bude v roce 2024 jedinečná sláva!

O velikonočním víkendu (SO a NE) si účastníci zážitkového programu budou moci prohlédnout a poručit BÍLÝ PERNÍK®, jenž je světovým unikátem a který se poprvé prodával o Bílé sobotě 2009 v Perníkové chaloupce. Jedná se o kombinaci dvou tradičních perníkářských postupů. Základní tvar perníku se vyrobí z dřevěné formy a potom se perník ještě navíc zdobí bílou cukrovou polevou. Na Bílý perník je zapotřebí speciálních dřevěných forem, kde je ponechán prostor na závěrečné zdobení. Formy na Bílý perník vyřezává Aleš Vostřez, ten také základní tvary Bílého perníku peče, a cukrovou polevou je potom zdobí perníkářka Dana Holmanová. Pod jejíma šikovnýma rukama dostává Bílý perník svoji krásnou podobu. V roce 2011 Bílý perník slavil velké úspěchy ve slovinské Radovljici při prvním summitu evropských muzeí perníku, neboť ve 21. století kombinuje tradiční metodu vytlačování do forem, rozšířenou po celé Evropě do konce 19. století, se zdobením cukrovou polevou, jež je produktem 20.století a v němž lze již sledovat národní specifika.

Bílý perník

Bílé perníky nebudou samozřejmě jedinou atrakcí. Zájemci uvidí v sobotu i v neděli, jak Ježibaba peče perníky. Realitní kancelář perníkových nemovitostí® nabídne atraktivní chaloupky z pardubického perníku včetně čísla popisného a výpisu z Katastru perníkových nemovitostí®. Je to ideální dárek třeba pro novomanžele ("ať mají kde bydlet"). Opravdovým a prozíravým "investorům" doporučujeme pořídit si Pardubické zlato a Zlato z Pardubic od Krále perníku.

O velikonoční hodování a koledování se postarají U všech čertů - útulna a občerstvovna. Místní gastronomickou specialitou, kterou osobně připravuje Červená Karkulka, jsou Pečení holubi!

Také na Velikonoční pondělí bude Království perníku® otevřeno pro všechny zájemce o zážitkové programy. Přijďte, těšíme se na Vás!

Království perníku®, jež se nachází v moři zeleně pod hradem Kunětická hora u Pardubic, nemá stálou provozní dobu, ale otevírá se zpravidla půl hodiny před začátkem zážitkového programu, který je ohlášen (a v němž si účast můžete rezervovat) na www.kralovstvi.cz

Podstatou happeningu pohádkového Království perníku® je kolektivní ochotnická divadelní produkce na motivy známých pohádek, literárních děl a filmů, přičemž bývají parodovány i státní byrokratické procedury (v zážitkovém programu „Jako do jiné země za hranice všedních dnů!“). Úřední řečí v Království perníku® je perníkovština, která se od současné spisovné češtiny odlišuje onikáním. Skutečnost, že „v Království perníku® si nemohou nic koupit, ale mohou žebrat, prosit nebo poroučet, jsou-li hrabě“, zásadně odlišuje prostor divadelního klubu od okolní „ciziny“.

Z komunitního scénáře: "Království perníku® je pohádkový ostrůvek svobody v moři zeleně pod hradem Kunětická hora u Pardubic. V Království perníku (podobně jako v pohádkové Zemi krále Miroslava) jsou domorodci váženými občany.   [[: Prokazují se Cestovním pasem Království perníku®, ctí občanské svobody a odpovědnost, vyplývající ze soukromého vlastnictví. Král a jeho družina se zvoleným správcem respektují práva a zvyky domorodého obyvatelstva, jež hlasováním spravuje věci společné. Na běžném i svátečním životě Království perníku se domorodci podílejí svojí aktivitou v jakékoli zážitkové roli (např. Ježibaba v Perníkové chaloupce peče perníky , u ohníčku sedí 12 Měsíčků a hádají se o počasí, Kantor vyučuje žebrání, Kdosi hrabe listí, Červená Karkulka se schovává před vlkem,... ) a také svými dobrovolnými členskými příspěvky. Z nich Království perníku nakupuje většinu spotřebních rekvizit ze zahraničí a platí daně do ciziny, aby mělo klid a mohlo se radovat ze života. Každý se do komunitního happeningu může zapojit dle svých uměleckých schopností a možností. Může třeba jako Jeníček nebo Mařenka navštívit paní Ježibabu, vyprosit si u ní perník a zjistit, jak se toto medové pečivo kdysi dělalo. Zpívání je dovoleno! Proto také na hranicích Království perníku panuje velmi přísný režim „železné opony“, jež zabraňuje útokům vládnoucích loupežníků z ciziny a nechtěné imigraci. Emigrovat ven lze kdykoliv. Cizinec je vítán pouze, pokud si na Celnici vybere svoji životní roli v tomto pohádkovém světě, podřídí se zcela tradicím i vůli domorodců a zaplatí vstupní vízum. Je zabezpečen místním sociálním systémem životních dávek Království perníku (DKP). Zatímco žebrák pak může žebrat, co hrdlo ráčí a na co mu dávky stačí, hrabě může přijít i s družinou a třeba si poručit i perníkovou chalupu včetně stavebního pozemku, čísla popisného a Výpisu z Katastru perníkových nemovitostí. Azylová politika pro cizince je sice velmi vstřícná, avšak důsledně vyžaduje respektování tradic, odsouhlasení právního řádu a poskytnutí osobních údajů do Perníkové matriky. Tak se z cizinců stanou domorodci, co v Království perníku (podobně jako v pohádkové Zemi krále Miroslava) jsou váženými občany. :]] Repetition Senza Fine ..."


Bílý perník ® - světový unikát z Perníkové chaloupky

Velikonoce v Perníkové chaloupce 2024 - pozvánka

Velikonoce v Perníkové chaloupce 2023 - pozvánka

Velikonoce v Perníkové chaloupce 2022 - pozvánka

Velikonoce v Perníkové chaloupce 2019 - pozvánka

Velikonoce v Perníkové chaloupce 2018 - Pardubice živě

Velikonoce v Perníkové chaloupce 2018 - pozvánka

Velikonoce v Perníkové chaloupce 2018 - České noviny

Velikonoce v Perníkové chaloupce 2018 - tisková zpráva ČTK

Velikonoce v Perníkové chaloupce 2017 - reportáž (Deník)

Velikonoce v Perníkové chaloupce 2017 - fotoalbum (Facebook)

Velikonoce v Perníkové chaloupce 2017 - pozvánka

Velikonoce v Perníkové chaloupce 2016 - pozvánka

Velikonoce v Perníkové chaloupce 2015 - pozvánka

Velikonoce v Perníkové chaloupce 2014 - pozvánka

Velikonoce v Perníkové chaloupce 2013 - pozvánka

Velikonoce v Perníkové chaloupce 2012 - pozvánka

Velikonoce v Perníkové chaloupce 2011 - fotogalerie Jiřího Jungera

Velikonoce v Perníkové chaloupce 2011 - fotogalerie

Velikonoce v Perníkové chaloupce 2011 - pozvánka

Velikonoce v Perníkové chaloupce 2010 - fotogalerie

Velikonoce v Perníkové chaloupce 2010 - fotogalerie J. Jungera

Velikonoce v Perníkové chaloupce 2010 - pozvánka

Velikonoce v Perníkové chaloupce 2009 - fotogalerie

Velikonoce v Perníkové chaloupce 2009 objektivem P. Baláže

Velikonoce v Perníkové chaloupce 2009 objektivem J. Jungera

Velikonoce v Perníkové chaloupce 2009 - tiskovka o bílém perníku

Velikonoce v Perníkové chaloupce 2009 - pozvánka (Deník)

Velikonoce v perníkové chaloupce 2009 - pozvánka s fotografiemi

Velikonoce v Perníkové chaloupce 2008 - fotogalerie

Velikonoce v Perníkové chaloupce 2005 - fotogalerie