Z Ostravice přes Smrk na Horní Čeladnou -17 km, červená znač [ Turistická trasa KČT ]

Z OSTRAVICE PŘES SMRK NA HORNÍ ČELADNOU
17 km, červená značka

Náročná trasa na druhý nejvyšší vrchol Beskyd s pěknými výhledy, příjemnými místy k odpočinku, ale značným převýšením, málo navštěvovaná, ideální pro milovníky ticha a klidu. V sezónu podél trasy množství borůvek a malin.

Červená značka začíná před železniční stanicí v Ostravici, vede okolo autobusového stanoviště a po 100 metrech odbočuje z hlavní silnice doprava mezi rodinné domy. Po dalších 250 metrech odbočuje vlevo přes most a po kamenité cestě pokračuje chatovou osadou, aby se znova napojila na asfaltovou silničku. Stoupá rovnoběžně s potokem, v místě, kde se silnička rozdvojuje (vlevo k Dětskému táboru Skalka, vpravo k RS Válcoven plechu Frýdek - Místek) pokračuje červená značka podél potoka smrkovobukovým lesem. Přecházíme přes potok Bučací (v létě může být vyschlý) a pomalu začínáme stoupat. Asi po 500 metrech vycházíme z vysokého lesa na travnatý chodníček, začínají se otevírat výhledy na údolí Ostravice. Chodníček nás dovede na Holubčanku, příjemné místo pro malý odpočinek, výhledy k Frenštátu, Radhošťským Beskydám a Smrčku, Frýdlantu a na Lysou horu.

Pokračujeme dále a dvěmi serpentinami se dostáváme na vrstevnicovou cestu, chodník vede dále nad cestou mírně doleva v hustém borůvčí (za sněhové pokrývky je málo zřetelný) a dovede nás až do sedla mezi Smrkem a Malým Smrkem. Těsně pod sedlem je pár pramenících potůčků. Z jihu přichází do sedla modrá značka ze Starých Hamer a žlutá značka od přehrady Šance. Ze sedla mírně stoupáme po hřebeni asi 1 km na vrchol Smrku. Cestou mineme pomníčky Johna Lennona a Jana Palacha (v den výročí jejich úmrtí bývají neorganizované výstupy na vrchol Smrku, kterých se účastní příznivci a vyznavači jejich myšlenek a názorů, výstupy nyní méně časté, hojné před listopadem 1989, účastníci výstupů přivazují na okolní stromy papírky, šátečky a stuhy se svými vzkazy, básněmi a kresbami). Na plochém travnatém vrcholu Smrku je výškový bod a rozcestník s vrcholovou knihou (jedna z mála v Beskydech). Okolí vrcholu je porostlé kosodřevinou, ale ta nebrání výhledům. Na východě je Lysá hora a za ní Malá Fatra, na jihu husté lesy Zadních Hor a Javorníků, na západě Kněhyně, Radhošť a Javorník, od severu vystupuje Ondřejník, Palkovické hůrky, za dobré viditelnosti Jeseníky s Pradědem. Nejzajímavější pohled je ovšem dolů pod svahy Smrku, na Čeladnou, Ostravici a Frýdlant. Vše se zdá jako na zmenšeném živém modelu, vidíte jezdit auta a vlaky, pohybující se lidi. Pokud si sebou na vrchol vezmete i dalekohled a mapu (třeba č. 96 Moravsko-Slezské Beskydy 1 : 50 000), zjistíte, že téměř vše je v mapě zobrazeno a objevíte spoustu nových zajímavých věcí a pokud bude k tomu všemu ještě daleký rozhled, teplo, slunečno a sucho, budete vrchol opouštět jen velmi neradi.

Z vrcholu se úzký chodníček prodírá kosodřevinou (po zimě a delších deštích bývá dost bahnitý), přechází do zakrslého smrkového lesa, podél chodníku jsou pískovcové skalní bloky. Z jedné skalky po pravé straně chodníku je výhled k západu. Na konci zakrslého lesa je čerstvá paseka a chodník klesá prudčeji dolů až se dostane k lovecké chatě Hubertka. Chata není pro veřejnost otevřena, ale hned vedle ní je upravená studánka a dřevěný přístřešek s posezením.

Od Hubertky cesta klesá stále dolů, až na rozcestí Polana, kde začíná asfaltová cesta úbočím Smrku. Vlevo přes údolí jsou omezené výhledy z průseků po těžbě dřeva na Čertův mlýn, Kněhyni a Malou Stolovou. Po 5 km mírného klesání se cesta spojí s modrou značkou z Ostravice a po dalších 500 metrech budete na rozcestí Horní Čeladná - kaple. Vedle stylové dřevěné kaple je pramen s dobrou vodou. Nedaleko říčka Čeladenka, v níž je za teplého počasí možnost koupání v tůních a pod splavy nebo jen příjemného posezení u vody.


Dopravní spojení:
Z Frýdku - Místku přes Frýdlant nad Ostravicí vlakem, autobusem nebo autem do Ostravice (parkoviště naproti hotelu Freud u železniční stanice a za autobusovým stanovištěm).

Z Horní Čeladné autobusem na Čeladnou k železniční stanici, odtud vlakem směr Frýdlant a Frýdek - Místek nebo směr Frenštát.

Zpracovali manželé Horečtí

UMÍSTĚNÍ

AKTUALIZACE: Eliška Černochová (Beskydy-Valašsko) org. 56, 11.03.2010 v 11:25 hodin