Městská památková zóna Lysá nad Labem [ Městská památková zóna ]

Rozhodnutí id č: 2003108
Rok: 2003
Název rozhodnutí: Vyhláška MK č. 108/2003 Sb. ze dne 1. dubna 2003 o prohlášení území s historickým prostředím ve vybraných městech a obcích za památkové zóny a určování podmínek pro jejich ochranu.
Toto prastaré město prožívalo svůj největší rozkvět v době kdy panství patřilo hraběti F. A. Šporkovi. Tyto slavné časy připomíná barokní zámek a nad městečkem s jedinečným parkem se sochami z dílny sochaře M. Brauna. Úchvatný cyklus 12 měsíců 4 ročních období, Dne i Noci, přírodních elementů je zcela srovnatelný s věhlasnými alegoriemi na zámku Kuks. Navštívit můžete také muzeum slavného lyského rodáka, orientalisty Bedřicha Hrozného. Lysá dnešních dnů se chlubí dostihovým závodištěm a jedním z nejmodernějších veletržních areálů v ČR. Ročně zde můžete navštívit 27 výstav ve 14 termínech.
Další zajímavá vesnička v okolí Lysé nad Labem jsou Byšičky. Nejen že je v okolí krásná příroda, ale je to jedno z mála míst v ČR, kde se mohou pochlubit okrouhlicí. Okrouhlice není žádná rostlina ani nadpřirozený úkaz, ale jedinečný a dnes již málovýdaný typ, či systém výstavby domů ve vsi. Všechny domy jsou zde vystaveny dokola návsi a vsí nelze projet. Prostě přijedete do Byšiček, silnička Vás dovede na náves tu objedete a pokud chcete ze vsi pohodlně vyjet, musíte se opět stejnou cestou vrátit zpět. Do Byšiček, je nejlépe vyrazit si na kole abyste nevynechali ani kousek z krásné přírody.
Další zajímavá přírodní památka v okolí Lysé nad Labem je Hrabanovská černava, která se může pochlubit pro polabí typickým lužním lesem, který v některých místech směřuje až k pralesu. Najdete zde mnoho chráněných druhů živočichů a rostlin. Výchozím bodem je náměstí B. Hrozného. Pro lepší orientaci sledujte prosím turistické značení.
Více informací naleznete na www.polabi.com

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.Czech.republic.cz
AKTUALIZACE: Pavel Hlaváč (TO 04) org. 2, 30.05.2007 v 14:15 hodin