PŘIPRAVUJEME: Ukládání Ježibaby k zimnímu spánku (31.12.2022 v 11:00 hodin)

Krajky v tradičním oděvu [ Lidové oblečení - kroj ]

Krajky v tradičním oděvu

Čipky, pletenice, ficle, grunšpic - nevíte co to je? Jsou to krajky v tradičním oděvu na Moravě, regionální doprovodné prvky, bez kterých se tradiční ženské ošacení neobešlo. Naopak mužský kroj krajku téměř nezná. Podrobnosti najde návštěvník výstavy krajek Etnografického ústavu v Paláci šlechtičen v Brně od 15. června do 28. srpna v Kobližné ulici 1.

Výroba krajek sloužila ve městech i na venkově k obživě domácností. Krajka se podřizovala lokálním variantám krojů a barvením, škrobením, skládáním, řasením se přizpůsobovala potřebám zvýraznění svátečního a obřadního oděvu. Vyskytuje se na ženských přikrývkách hlavy-šatkách, čepcích, šátcích i na obojcích, rukávcích, zástěrách, též na zavinovacích plachtách. Na mužských košilích jen výjimečně.

K nejstarším moravským textiliím zdobených krajkami patří koutnice, plachetky a pokrývky. Od konce 18. až do 20. století tam, kde kroj dosud neodložili, je krajka součástí lidového oděvu. Nejrozšířenější jsou krajky paličkované, vedle nich i tkané, vyšívané, pletené a siťované. Na výstavě se představí paličkované krajky páskové na konci šatek nebo kyjovské zástěry. Též vláčkové, které lemují zejména podlužácké rukávce, zástěry a mužské košile.

Zájemci se seznámí v expozici s ukázkami krajkářských technik, vzorníků a pomůcek pro tuto práci.

Václav Žalud

Zdroj:
Časopis Folklor 4/04

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.FOS.cz
AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 56, 05.10.2004 v 09:16 hodin