Výlet Nový Jičín - Příbor

Výlet Nový Jičín - Příbor (13 km)
Z Nového Jičína se vydáme přes Libhošť do cíle našeho výletu, do města Příbor.

Libhošť je místní částí města Nový Jičín a leží mezi Novým Jičínem a Příborem v údolí mezi svahy Libhošťské hůrky a Břehy. První písemná zmínka o Libhošti je z roku 1481.

Město Příbor je jedním z nejstarších měst severovýchodní Moravy. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1251. Rozkládá se na obou březích řeky Lubiny. Je lemováno ze tří stran krásnou scenérii předhůří Beskyd s vyhlídkou na Štramberskou trúbu, Hukvaldy a staroslavný Radhošt. Město se může pochlubit bohatou historií.

Příbor je rodištěm a působištěm významných osobností, které jej proslavily. Se svou matkou zde žil a navštěvoval farní školu sv. Jan Sarkander. Na nižším gymnáziu studoval a pak jedenáct let působit jako kaplan pozdější arcibiskup Antonín Cyril Stojan. Narodil se zde historik, zakladatel moravského místopisu Řehoř Wolný, filozof a národní buditel Bonifác Buzek, akademický sochař František Juráň, spisovatel Josef Kresta a další.

Nejvýznamnějším příborským rodákem je Prof. Mudr. Sigmund Freud, světoznámý lékař, zakladatel psychoanalýzy. V Příboře prožil svá nejranější dětská léta. Najdeme zde také jeho Rodný dům, na jehož pravé straně východního průčelí je umístěna broznová pamětní deska.
V tomto domě najdeme muzeum s ojedinělou expozicí, která Vám představí Sigmunda Freuda jako milovníka humoru, sběratele vtipů a autora mnoha citátů.

Za návštěvu bezpochyby stojí také Muzeum a pamětní síň Sigmunda Freuda.
Je zde stálá výstava, která vás provede dějinami města Příbora od jeho založení Přemyslem Otakarem II. v roce 1251 až do současnosti. Od roku 1969 je muzeum obohaceno o pamětní síň příborského rodáka Dr. Sigmunda Freuda, slavného zakladatele psychoanalýzy.


Kolekce panoramatických pohledů na město Příbor

LOKALIZACE

Typ záznamu: Turistický produkt
AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 56, 04.10.2006 v 10:26 hodin