PŘIPRAVUJEME: Probuzení Ježibaby ze zimního spánku (02.03.2024 v 10:00 hodin)

Zřícenina hradu Frýdštejn [ Hrad nebo zřícenina hradu ]

Skalní hrad Frýdštejn patří mezi architektonicky nejzajímavější památku na Jablonecku. Hrad leží na okraji Vranovského hřebenu, necelé tři kilometry na sever od Malé Skály, vysoko nad pravým břehem Jizery. Cesta od hradu přes Vranov do Malé Skály patří k nejkrásnějším vyhlídkám v zemi vůbec. Zřícenina hradu už z dálky zaujme patnáct metrů vysokou válcovou věží s devíti metry v průměru. Po loňské rozsáhlé rekonstrukci mohou návštěvníci vystoupat až na samý vrchol věže, který nabízí daleký výhled do krajiny.

Hrad byl založený ve druhé polovině 14. století před rokem 1385 pravděpodobně frýdlantskými Bieberštejny. Na pískovcových skalách jsou zachovány zbytky vnitřního hradu a předhradí. Vnitřní hrad, jehož spodní prostory jsou vytesány do skal, byl disponován do tří oddělení.

Na jihozápadní straně stál palác, o čemž svědčí dosud zbytek vnějšího zdiva, na západ byly do skal vytesány sklepy. Jeden z nich byl pravděpodobně kaplí, což dokládá do skály vytesána mensa s jamkou na ostatky. Uprostřed hradu se také zachovala severní zeď, kde byla brána, a východně zeď s brankou.

Nepřístupný skalní terén spolu s mohutnými zdmi tvořily mimořádně odolnou pevnost, kterou marně obléhali husité. V roce 1425 v něm úspěšně vzdoroval husitským vojskům tehdejší majitel Bohuš z Kováně.

Na frýdštejně se vystřídalo několik majitelů z různých šlechtických rodů, až ho roku 1540 koupil spolu s panstvím Jan z Vartemberka. Posledním majitelem hradu byl Jan z Oprštdorfu. Ten však frýdštejnské panství postupně rozprodal.

Po roce 1565 začal hrad pustnout. Přestože od roku 1591 byl neobydlený, silné zdi odolávaly nepřízni počasí. Po tři sta letech koupil Frýdštejn Okrašlovací spolek v Turnově, který se začal starat o jeho záchranu.

Hrad Frýdštejn, či spíše jeho zřícenina, vystupovala ve filmu O princezně Jasněnce a létajícím ševci jako hrad čarodějnic.


Majitel / Uživatel:
Obec Frýdštejn

Expozice:
Areál hradní zříceniny. Nově zpřístupněno spodní nádvoří a vyhlídka pod patou věže.

Zajímavost:
Sídlo čarodejnic ve filmové pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci.

Otevřeno:
Květen až září
- denně mimo pondělí 9.00 - 16.00

Prohlídka:
- samostazně s úvodním výkladem průvodce

Vstupné:
- dospělí 40,- Kč
- děti 10,- Kč
- studenti, důchodci po předložení dokladu 30,- Kč

Služby:
- rezervace prohlídek
- prodej suvenýrů

Literatura:
Kamenný klíč HRADY, ZÁMKY a ostatní zpřístupněné památky
Čechy, Morava a Slezsko
Kateřina Sučková
Roman Abušinov

Hrady a zámky - Průvodce Českou republikou II.

KONTAKTNÍ ADRESA:

Zřícenina hradu Frýdštejn
Frýdštejn 80
468 83 Frýdštejn
Česko (CZ)
tel: (+420) 483 393 060
fax: (+420) 483 393 060

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Hledej další objekty v okruhu do km
DALŠÍ INFORMACE: http://www.Czech.Tourism.cz
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 2, 15.11.2021 v 20:45 hodin