PŘIPRAVUJEME: Velikonoce v Perníkové chaloupce (30.03.2024 v 11:00 hodin)

Nejen za vesnickými muzikanty

Počátkem února 2005 vyšlo knižně další pokračování úspěšného seriálu "za vesnickými muzikanty", autor je znám jako dlouholetý moderátor a hudebník z Českého rozhlasu, ČT i z koncertních pódií. Dnes připravuje ještě navíc pořady s národní hudbou, pod hlavičkou agentury Harmonika Pospíšil, tituly např. "Beze spěchu s...", "D-Paráda" , v cizině, ale i na domácích pódiích účinkuje s manželkou Renatou s "originálním Harmonikovým duem" a dalšími.
Nejen za vesnickými muzikanty je další díl zajímavé knihy, pokračuje a zhušťuje oblíbené rozhlasové pořady - "nekonečné cesty za vesnickými muzikanty", nabízí zastavení s mnoha slavnými muzikantskými rody, např. ságou slavných česko-rakouských Komzáků, jihočeských Kubešů, Mugrauerů, Rožboudů, severočeských Koletů a hornických hudeb, početné rodiny chodských muzikantů - Konrádyů, Kuželků, Kupilíků, Duffků, Šimků, atd., na vzniku hasičských kapel ukazuje na nástup éry dechovky na Vysočině, rozsáhlou a zcela vyčerpávající kapitolu věnoval slavné šumavské muzikantské vyhlášené "světácké" rodině Karla Polaty a jeho spolupracovníkům, skladatelům, textařům, zpěvákům, připomíná "krále české dechovky" Václava Vačkáře, Josefa Poncara, Karla Vacka, Jaromíra Vejvodu, textaře Ladislava Jacuru, Svatopluka Radešínského, Ladislava Nusharta a opět řady dalších.
V knize autor popularizuje a vzpomíná na setkávání s nezapomenutelnými legendami z tohoto žánru, např. kapitoly o kraslických muzikantech (Karel Hájek, Josef Bařtipán), Eda Mornštajn, Josef Jiskra z Karlových Varů, Václav Švarc z Dobřan, prof. Vojtěch Laštovka a František Čihák ze Štěnovic (pamětník malíře Josefa Lady z Hrusic), v kapitole František Roj a Komorousové ze Spál. Poříčí nabízí ohlédnutí za dragouny, nechybí kapitoly o vojenských muzikantech - Jaroslavu Duffkovi, Karlu Eškovi, Františku Železňákovi, podrobně mapuje vznik a vývoj slavných pěších pluků, včetně historie známých plzeňských "Pětatřicátníků", doplňuje už popisované kapitoly ze Sušicka - např. o velmi známý a bohatý rod Márů a Zajíců, o rody Tachovských, Vinšů, Harmáčků a dalších z Přešticka a Staňkovska, dále např. o rod Palečků (dechovka Lesanka), Svobodů, Kožíšků, Dobnerů, Bendů, Hladíků. Vše pregnantně dokumentuje encyklopedickými daty, autentickými unikátními fotografiemi, souvislostmi, zajímavými postřehy i osobitým zamyšlením...
Jako bonus autor přidal kapitoly o vzniku slavných kapel: Babouci, Veselka, Doudlebáci, Smolováci, Božejáci, Starošumavská dechovka K. Polaty ze Sušice, soubor Mugraueru, galerii uzavírá nádherná kolekce barevných fotografií chodských kapel, slavných postav, které patří neodmyslitelně k chodským srpnovým Vavřineckým slavnostem i k dalším přehlídkám hudeb tohoto žánru v naší republice, plus spousta dalších dokumentárních výstižných fotografií.
Autor v sobě nezapřel ani svoji náklonnost a oblibu k harmonikám, najdete kapitoly o výrobcích - stavitelích tohoto nástroje (např. Josefu Kebrdlem z Hořovic, Josefu a Janu Hlaváčkových z Loun, včetně podrobné studie historie rukodělné výroby heligónek, dále kapitolu Paolo Soprani - Castelfidardo - Itálie, německá firma Hohner), vzpomínání na spoustu dalších slavných muzikantů - harmonikářů: Františka Kopeckého, Poupě a Vyhnala, Karla Melku, rodinu "světských" muzikantů Kočkových, Milana Bláhu a Jiřího Fáberu, mladičkého Ondřeje Římka, Renatu Hrdličkovou-Pospíšilovou - špičkovou heligónkářku - alias "českou královnu heligónky", Vesnu a Stanko Žagara ze Slovinska, chodské a bavorské muzikanty, atd.
Velkou pozornost věnoval autor kapitole o Sokole a sokolském hnutí, pregnantně popisuje všechny historické souvislosti, všesokolské slety, v citacích slavných lidí připomíná hudbu a osobnost Františka Kmocha, včetně dokumentárních fotografií. V kapitole o starém pražském Podskalí vysvětluje vznik a popularitu mnoha staropražských písniček, včetně jejich autorů, připomíná historii vorařství na Vltavě a spolek Vltavan, vzpomínání často oživuje přepisem magnetofonových reportážních záběrů. Pro pamětníky připojil kapitolu o svatbách a jejich výročích (dozvíte se, kdy je výročí svatby papírové, granátové, platinové... a které se říká svatba požehnaná).
Pro příští generace zachytil autor různé zvykoslovné slavnosti: Konopickou, Staročeské máje, Jízdu králů ve Vlčnově, moravsko-slovácké hody v okolí Lanžhota, Šátečkovou volenku, aby je případně další zájemci mohli obnovit a znovu využít.
Všechny kapitoly jsou bohatě ilustrovány nádhernými dokumentárními fotografiemi, jen pro představu, první knihu o více jak 330 stranách textu doplňuje více jak 150 fotografií, druhou knihu o více jak 400 stranách textu, zdobí cca 300 opravdu unikátních fotografií. Jako příloha jsou barevné fotografie na křídovém papíru.
Pomyslnou "tečku" - závěr knihy vytvořily v doslovu autora citace z dopisů populárních lidí: např. zpěváka Karla Gotta, hrabě Zdenka Sternberka, uznávaného a renomovaného skladatele Slávka Smišovského z Moravy, prezidenta republiky Václava Klause, až např. po vážené zahraniční letce R.A.F. a další.
Přebal druhé knihy vydané v roce 2005 je symbolický: najdete uměleckou fotografii profesionálního fotografa Jaroslava Vogeltance, který zachycuje "siluetu muzikanta s heligónem přes rameno v odrazu zapadajícího slunce" - což symbolicky značí, inspirováno klasikem, "že ještě nezapadá slunce nad dechovkou"!
Vydavatelem a distributorem knihy Za vesnickými muzikanty (1. díl roku 1999) a Nejen za vesnickými muzikanty (2. díl roku 2005) je autor a agentura Harmonika Josef Pospíšil, K Beránce 550, 332 03 Šťáhlavy, telefon: 603 281 512 , 377 969 298, e-mail: pospisil.harmonika@quick.cz.

redakce, časopis Folklor č.7/2005