NOVÁ SLUŽBA PRO PACIENTY ODDĚLENÍ RADIODIAGNOSTIKY

Chcete vědět, jak bude vaše dítě velké?
Na otázky odpovídá:
MUDr. Josef Hrachovec
RDG oddělení poliklinika v Kopřivnici
THERÁPON 98, a.s
Radiodiagnostické oddělení polikliniky v Kopřivnici zavádí novou službu pro děti a jejich rodiče - vědecky vypočtený odhad výšky, do jaké dítě v dospělosti vyroste. Na podrobnosti jsme se zeptali lékaře tohoto oddělení MUDr. Josefa Hrachovce.
- Úplně na začátek: Můžete nám říci, oč se vlastně jedná?
Stručně řečeno - na základě jednoho rtg snímku, na kterém jsou zachyceny dlaně a zápěstí dítěte, a dále zjištěných údajů o jeho výšce a váze a výšce obou jeho rodičů jsme schopni určit s přesností na centimetr, jak vysoké bude dítě, až vyroste.
- Jak to děláte?
Provádíme to tzv. metodou podle Roche, Wainera a Thissena. Tato metoda se používá od roku 1975 a ve srovnání s ostatními metodami je nejpracnější, ale také nejpřesnější. I když se průběžně zdokonaluje, je vyzkoušená a považuje se dnes za nejlepší. Nezapomeňte, že za více než třicet let bylo už možno ověřit vypočtené odhady u mnoha generací dětí.
- A praktický postup?
Podle mnoha pečlivě sledovaných a měřených parametrů vypočteme tzv. kostní věk, tedy stav vývinu kostí. Zbytek je výpočet podle složitého matematického vzorce, ve kterém kromě vyzrálosti kostí hrají roli výška a váha dítěte a výška obou jeho rodičů. Tyto věci potřebujeme vědět, a k tomu, jak jsem řekl, jeden snímek rukou.
-Proč to děláte, když je to tak složité?
Rádi bychom našim občanům poskytovali ještě něco více, než jsou běžné zdravotnické služby. A domníváme se, že by to mohlo naše občany - úmyslně neříkám pacienty - zajímat. Často se znepokojují, jestli není jejich dítě příliš velké nebo příliš malé. Nebo se neznepokojují, ale prostě by to rádi věděli.
- Kolik tato služba stojí?
Tři sta korun. Je to částka, za jakou byste pořídili snímek rukou jako samoplátci. Za samotný výpočet už si neúčtujeme nic.
- Je možno provést vyšetření u každého nebo jsou nějaká omezení?
Horní hranice věku dítěte je u chlapců ukončených 16 a u dívek ukončených 14 let. Teoreticky je možno vyšetřovat i později, ale musí být použita jiná, méně přesná metoda a také to není v tomto věku už příliš přínosné. Dolní hranice omezena není, i když samozřejmě u velmi malých dětí je lépe zpřesňovat pozdějšími kontrolami. Výsledky mohou být nespolehlivé u onemocnění štítné žlázy a hormonálních onemocnění obecně - ale tady platí jednoduché pravidlo: Pokud se dítě léčí u endokrinologa, poraďte se s ním. Naše měření je pro zdravé děti. A pak ještě je třeba opatrnosti u dětí cizinců - tabulky byly zpracovány pro indoevropskou populaci.
-To je vše?
Nic víc v tom není. Jinými slovy - přijďte klidně, rádi Vás uvítáme.