Den lesa pod Kunětickou horou

Odložte počítače, vypněte televize a mobily, zastavte nákupní košíky a vydejte se poznávat mnohým dnes již bohužel skryté a netušené půvaby přírody na 1. velký DEN LESA 2008, který se uskuteční v sobotu 10. května od 9 hodin v prostorném areálu pod Kunětickou horou.
Romantická kulisa středověkého hradu v blízkosti dvou největších východočeských měst - Hradce Králové a Pardubic - poskytuje zcela ideální zázemí pro tento unikátní projekt, jehož cílem je zábavnou formou poukázat na nepřeberné množství funkcí a rolí, které "plíce planety Země" mají.
Během nabitého celodenního programu určeného pro všechny generace budete mít jedinečnou šanci lépe poznat život v tomto pozoruhodném ekosystému, a to jak zvířat, tak i rostlin. Děti se mohou zapojit s Lesy České republiky, a.s. do znalostních kvízů a poznávacích soutěží přírodnin, zvěře, stop, skládání hlavolamů o drobné ceny. Každou hodinu moderovaná chvilka s povídáním o lese a přírodě s návštěvníky.
Jedinečné spojení lidské a zvířecí síly bude představovat například soutěž v těžkém tahu koní. Divácky atraktivní bude též adrenalinové dřevorubecké klání v práci se sekerou i motorovou pilou za účasti několikanásobného mistra Evropy a republiky. S ní si budou moci zkusit pracovat i vybraní dobrovolníci.

Během Velké koňské show se mohou malí i velcí zájemci na přilehlém ranči projet na koních či v kočáře a ti nejodvážnější na vlastní kůži vyzkoušet efektní rodeo. Zpestřením oslav budou i křtiny hříbat.

V oboře pod hradem budou k vidění nejrůznější zvířata, jako jsou například jeleni, srnky, mufloni, daňci, bizoni či pštrosi. Na 1. velkém DNI LESA 2008 nebude chybět ani ukázka chovu a výcviku dravců.

Přichystáno bude také napjatě očekávané sportovní klání mezi týmy Pardubic a Hradcem Králové za účasti známých osobností z řad výrazných sportovců, umělců i politiků. Který z těchto dvou věčných rivalů nakonec zvítězí a kdo bude pod Kunětickou horou čepovat pivo?

Premiérový velký den lesa bude rovněž velkým kulinářským svátkem. Výrobci prvotřídních uzenářských specialit budou soupeřit o to, který z nich získá prestižní ocenění Zlatý párek a Zlatá klobása. Také nabídka občerstvení bude velmi pestrá!

Zábavné odpoledne v přírodě pro celou rodinu poskytne i bohaté kulturní vyžití. O dobrou náladu se postarají známá královéhradecká recesistická hudební partička Lokálka, populární herec a mim Václav Upír Krejčí, Revival Michala Tučného i dechová hudba.

Skvělou náladu z příjemně stráveného času na této nevšední oslavě může ještě umocnit Kolo štěstí, kde máte možnost získat další atraktivní ceny!

Pod středověkým hradem si budete moci rovněž pěkně dát do těla. K dispozici tu budou dva bazény a různá sportovní hřiště. Zahrát si tu můžete i rodinný turnaj v pétanque nebo se zúčastnit Běhu proti drogám a kouření.

Kyvadlová doprava z centra Pardubic bude zajištěna. Vzdálenější hosté pak mohou využít ubytování v hotelové části areálu nebo ve stylovém indiánském teepee.

Celé akci, která se uskuteční pod záštitou primátorů Pardubic a Hradce Králové i hejtmanů Pardubického a Královéhradeckého kraje, bude v pátek 9. května od 18 hodin předcházet Velká zábavná show s hosty a programem. Ta bude pod Kunětickou horou určena především mladým lidem.

Další informace na www.denlesa.cz