Výtvarná a pěvecká soutěž na festivalu V zámku a podzámčí

Přerov - Výtvarná soutěž Kouzelný slunovrat a pěvecká soutěž O zámecký klíč zná své finalisty
Už je to rok, co byla v rámci přerovského folklorního festivalu V zámku a podzámčí poprvé vyhlášena dětská výtvarná soutěž. Úkolem soutěžících bylo ztvárnění libovolné části klasické hanácké pověsti o králi Ječmínkovi. A protože se tato akce setkala s velkým ohlasem veřejnosti, rozhodli se pořadatelé festivalu, Folklorní soubor Haná Přerov ve spolupráci s Muzeem Komenského v Přerově, uspořádat další výtvarnou soutěž, tentokrát na téma Kouzelný slunovrat. Úkolem dětí bude namalovat libovolný námět vážící se k lidovým zvykům a tradicím spojeným s letním slunovratem a svatojánskou nocí. Jedná se o téma velmi zajímavé a rozsáhlé a věříme, že si jej děti oblíbí. Vždyť kdo by nechtěl malovat skákání přes ohně, víly, babky kořenářky, bludičky a divoženky,.kouzlení a čarování, hledání ženicha a zlatého kapradí s pokladem. Fantazii dětí se meze rozhodně nekladou. Do soutěže budou přijímány výkresy ve formátu A4 a A3 a rozličné trojrozměrné předměty (figurky, leporela). V každé ze tří kategorií (od MŠ po ZŠ) nich budou odbornou porotou vybrány 3 nejlepší práce, které budou oceněny. Ty pak budou, spolu s dalšími pracemi, vystaveny od 1. června do 4. září 2011 v Muzeu Komenského v Přerově. Uzávěrka soutěže je 10. května 2011. Výkresy se doručují na adresu Muzeum Komenského v Přerově, Mgr. Lubor Maloň, Horní náměstí 35, 750 02 Přerov
Již tradičně bude součástí festivalu také pěvecká soutěž O zámecký klíč pro děti a mládež od 4 do 18 let. Předkolo této soutěže proběhne 29. března 2011 od 8.30 hodin na Korvínském domě (Horní náměstí 35) Muzea Komenského v Přerově, které je spolupořadatelem celého festivalu. V předkole budou vybráni nejlepší soutěžící, kteří se pak utkají ve finále v sobotu 18. června. Soutěžící opět doprovodí cimbálová muzika Primáš z Přerova. Přihlásit se mohou do 27. března na adrese ozameckyklic@seznam.cz.
Pátý ročník folklorního festivalu V zámku a podzámčí se proběhne ve dnech 17. a 18. června na Horním náměstí a v jeho blízkém okolí. Chybět nebude vzdělávací program a hry pro děti Hledání zlatého kapradí, vystoupení dětských i dospělých souborů z Hané i ostatních částí Moravy a společenské posezení u cimbálu. Zlatým hřebem celého festivalu bude komponovaný večer pod širou noční oblohou, tentokrát přímo na břehu řeky Bečvy, který dostal název Svatojánská noc. Návštěvníci se určitě mají na co těšit. Bližší informace k festivalu i oběma soutěžím naleznete na www.hanaprerov.cz a www.prerovmuzeum.cz.
PĚVECKÁ SOUTĚŽ O ZÁMECKÝ KLÍČ ZNÁ SVÉ FINALISTY
Přerov, 6. 4. 2011 - Korvínský dům na Horním náměstí ožil minulé úterý zpěvem. Konalo se totiž předkolo dětské pěvecké soutěže O zámecký klíč, která se letos uskuteční již po páté, opět v rámci folklorního festivalu V zámku a podzámčí. Do letošního ročníku soutěže se přihlásilo celkem 45 dětí ve čtyřech kategoriích. "Soutěž je určena dětem od 4 do 18 let, které se utkávají ve zpěvu lidových písní, nejstarší kategorie však letos nebyla obsazena" řekl ředitel festivalu Lubor Maloň. Většina ze soutěžících pochází z Přerova a jeho blízkého okolí. Do finále tak postupuje na základě hodnocení odborné poroty celkem 15 dětí, které se utkají v sobotu 18. června od 11.45 hodin na Horním náměstí. Pro nejlepší jsou připraveny drobné dárky a diplomy. Zpívat budou za doprovodu Cimbálové muziky Primáš z Přerova. Od letošního roku je soutěž O zámecký klíč zařazena mezi základní kola soutěží dětí základních škol v sólovém zpěvu lidových písní, jejíž krajské kolo O hanáckyho kohóta proběhne 18. dubna v Prostějově. Do tohoto hanáckého města tak zamíří vítězové loňského ročníku soutěže O zámecký klíč.
Odborná porota, ve které zasedl Otakar Šiška, Jana Teterová a Věra Cimbálníková, neměla jednoduchou práci. "Protože byli všichni soutěžící velmi dobří, udělala porota výjimku a v některých kategoriích vybrala víc než původně plánované tři finalisty," uvedla Dagmar Bouchalová, dramaturgyně pěvecké soutěže. Do finále tak postupuje z první kategorie, děti předškolního věku, Klára Bártová, Klára Chmelařová, Jan Kadala a Tereza Švejdová. Ve druhé kategorii, žáci 1. a 2. ročníku, byl vybrán Jan Cimbálník, Tereza Adámková a Alžběta Sochůrková. Třetí kategorii, žáci 3. až 5. ročníku, budou na finále reprezentovat Markéta Čagánková, Lenka Švejdová, Eliška Zbožínková, Jan Odstrčil a Martin Kadala. V poslední kategorii, ve které byli žáci 2. stupně základních škol, pak porota nejlépe ocenila Karin Geršlovou, Adélu Kopřivovou a Michalu Matuškovou. Souboj to bude skutečně vyrovnaný.
Folklorní festival V zámku a podzámčí pořádá od roku 2007 Folklorní soubor Haná Přerov ve spolupráci s Muzeem Komenského v Přerově a občanským sdružením Cukrle z Přerova. Letos proběhne ve dnech 17. a 18. června a patřit bude letnímu slunovratu a lidovým zvykům s ním spojeným. Návštěvníci se mohou těšit nejen na pěveckou soutěž, ale také na vystoupení dětských i dospělých folklorních souborů z Hané a Moravy (například Trávníček Přerov, Klas Kralise, Cholinka Cholina, Cikne čhave Nový Jičín), společenské posezení u cimbálu u řeky Bečvy, kde bude k tanci hrát přerovský Primáš, a mnoho dalších zajímavých programů.

Mgr. Lubor Maloň
ředitel FF V zámku a podzámčí
Folklorní soubor Haná Přerov
750 02 Přerov
tel.: 732 119 050
e-mail: malon@prerovmuzeum.cz
www.hanaprerov.cz