ÚVODNÍ USTANOVENÍ
Tento materiál popisuje ověření zvláštní odborné způsobilosti zkouškou z pohledu úředníka. Vychází ze zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a dále z vyhlášky č. 512/2002 Sb., o zvláštní odborné způsobilosti úředníků územních samosprávných celků, ve znění pozdějších předpisů.
Úředník územního samosprávného celku, který vykonává správní činnosti stanovené vyhláškou č. 512/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů, má povinnost prokázat zvláštní odbornou způsobilost, a to do 18 měsíců od vzniku pracovního poměru k územnímu samosprávnému celku nebo ode dne, kdy začal vykonávat činnost, pro jejíž výkon je prokázání zvláštní odborné způsobilosti předpokladem.
Zvláštní odborná způsobilost se ověřuje zkouškou před tříčlennou zkušební komisí a prokazuje osvědčením.
Ověření zvláštní odborné způsobilosti zkouškou organizačně a logisticky zabezpečuje Institut pro veřejnou správu Praha (dále jen „Institut“), příspěvková organizace zřízená Ministerstvem vnitra ČR.
Úředníka na zkoušku přihlašuje zaměstnavatel (příslušný úřad územního samosprávného celku) na předepsaném formuláři. Pokud jde o přihlášku v listinné podobě, musí být podepsána vedoucím úřadu a odeslána na adresu Institutu. Úředníky lze ke zkoušce přihlašovat také v elektronické podobě podepsané zaručeným elektronickým podpisem založeném na kvalifikovaném certifikátu vydaném akreditovaným poskytovatelem certifikačních služeb. Oddělení administrace a distančního vzdělávání Institutu zařadí úředníka na zkoušku, formou písemného sdělení oznámí příslušnému úřadu datum, čas a místo konání zkoušky, zašle soubor zkušebních otázek, seznam právních předpisů a doporučené odborné literatury pro přípravu na zkoušku. Doporučujeme sledovat webové stránky Institutu, kde jsou včas uveřejněny informace o tom, zda nedošlo ke změně otázek.
Jestliže již úředník prokázal některou ze zvláštních odborných způsobilostí v předchozím období, uvede tuto skutečnost územní samosprávný celek v přihlášce a připojí k ní v listinné podobě úředně ověřenou fotokopii osvědčení, nebo originál osvědčení nebo v případě zaslání přihlášky v elektronické podobě kopii osvědčení v elektronické podobě ověřené elektronickým podpisem. V případě dalšího ověření zvláštní odborné způsobilosti koná úředník písemnou a ústní zkoušku pouze z příslušné zvláštní části.
Povinnost prokázat zvláštní odbornou způsobilost nemá úředník, který získal vzdělání v bakalářských nebo magisterských studijních programech stanovených vyhláškou č. 511/2002 Sb., o uznání rovnocennosti vzdělání úředníků územních samosprávných celků, nebo úředník, kterému Ministerstvo vnitra na základě žádosti úředníka vydalo osvědčení o uznání rovnocennosti vzdělání. Doporučuje se proto, ještě v období před podáním přihlášky prozkoumat, zda úředník nespadá do některé z uvedených kategorií. Institut není oprávněn přijímat žádné doklady prokazující rovnocennost vzdělání a nemůže ani o rovnocennosti rozhodovat. V případě uznání rovnocennosti vzdělání je třeba vyplnit příslušnou část přihlášky a úředník vykoná pouze tu část zkoušky, která mu nebyla uznána.
ůžete zdělit na základě jakého nařízení musí úředník absolvovat školení?
Úředníkovi nic nebrání aby se vzdělal formou samostudia.
Taktéž při patřičném vzdělání nemusí zkoušku mít.