PŘIPRAVUJEME: Velikonoce v Perníkové chaloupce (30.03.2024 v 11:00 hodin)

Zpustlé Janské Koupele opět ožijí

Kdysi věhlasné lázně chce nový majitel nyní obnovit a provozovat je v původní podobě.

Zdroj: MF Dnes - Petr Broulík
Zhruba deset let čekaly kdysi vyhledávané lázně a později odborářské rekreační středisko Janské Koupele na Opavsku na svého nového majitele. Staré Těchanovice - Už v předminulém století věhlasné Janské Koupele v posledních letech pustly. Možná to způsobila prodejní cena třicet milionů korun a představa vysokých investic do rekonstrukce lázní se čtyřmi sty místy, které by mohl zaplatit jen silný kupec.
Před několika týdny však koupila celý komplex lázní, budov a pozemků pod Správní, majetkové a delimitační unie odborových svazů opavská projekční společnost Baneba. Její zástupci ale chtějí zůstat bezejmenní až do doby, než zpracují na obnovu lázní projekt. "Nechceme zadat příležitost k malicherným sporům a chceme v klidu připravit obnovu lázní. Chceme, aby se to povedlo," řekl zástupce společnosti, která například navrhla a postavila nedávno otevřenou tenisovou halu v Komenského sadech v Ostravě. Zástupci společnosti tvrdí, že koupě chátrajících lázní pro ně není žádnou finanční spekulací a že se společníky chtějí obnovit a provozovat lázně v jejich původní podobě.
"Tedy v té, kterou měly do roku 1939, kdy to byly lázně pro čtyři sta klientů. Už předem jsme udělali například průzkumy kvality pramenů a expertízy ukázaly, že jsou stále velmi kvalitní," řekl zástupce projekční společnosti. Odmítl říci, zda společnost koupila lázně za cenu, kterou unie požadovala. "Také nelze ještě nyní říci, kolik budeme do rekonstrukce investovat. Ale jistě to budou desítky milionů korun."
Projekt na obnovu lázní chce společnost představit na jaře a rovněž zveřejnit své společníky, kteří se na obnově budou podílet. "Už do léta bychom ale chtěli zpřístupnit veřejnosti oblíbené prameny, které jsou nyní uzavřené, ale které si lidé pamatují a i po zavření lázní si z nich chodili čerpat do altánů léčivou a kvalitní vodu," řekl zástupce firmy. Dodal také, že po obnovení lázní by v nich mělo získat práci zhruba sedmdesát lidí. Pavel Malec ze stavebního úřadu v Budišově nad Budišovkou řekl, že pokud se obnoví v lázních lázeňská činnost, bude to pro oblast přínos. "Bude to dobré pro lidi. Je tady velká nezaměstnanost a mohli by tam někteří najít práci."
Starosta Starých Těchanovic, na jejichž území lázně leží, řekl, že obnovení lázní by bylo pro obec nejlepší. "Nejen proto, že by to v podobě poplatků mohlo pomoci obecní kase, ale především proto, že lidé těžce vnímají zánik lázní. Dnes jsou prameny zavřené a je to škoda. Kdysi výletní místo dnes vypadá hrozně," řekl starosta a dodal, že kromě chátrajících budov už i kůrovec napadl stromy v parku. Na otázku, proč lázně jsou v takovém stavu, řekl ředitel Majetkové,správní a delimitační unie odborových svazů Jaroslav Pelán, že o lázně nebyl dlouho ze strany kupců zájem. "Nabízeli jsme ho i ministerstvu práce jako seniorský areál, ale ani stát ho nechtěl," řekl zástupce unie odborových svazů, která po roce 1989 nepřišla podobně jako KSČ o svůj majetek. Získala tak mnoho bývalých rekreačních středisek, z nichž část však nechala zpustnout nebo je pronajala. Jaroslav Pelán rovněž neprozradil, za kolik korun unie firmě Baneba lázeňský areál prodala.