DNY PARDUBICKÉHO KRAJE NA KUŇCE

Jasně modré, skoro letní nebe a úplně teplé počasí přilákalo v sobotu 11. září několik tisíc návštěvníků na Kunětickou horu nedaleko Pardubic na lidové slavnosti nazvané Dny Pardubického kraje. Jejich podtitul Kultura a pivovary měl jednoznačný cíl: propagaci kultury a podnikání v tomto regionu.

Pardubický kraj na samém konci léta připravil ve spolupráci s regionálními pivovary celodenní, bohatý program, který měl nejen pobavit, ale i připomenout, že turistická sezona nekončí s prázdninami. I podzimní, případně zimní nebo jarní víkendy zde mohou být stejně příjemné, naplněné zajímavými zážitky a zábavou.

Na travnatém prostranství pod Kunětickou horou i na nádvoří přímo v areálu hradu, celkem na pěti scénách, se střídala vystoupení folklorních souborů s tanečními skupinami, divadlem, šermíři, kouzelníky a pěveckými sbory. Pro malé i velké byly připraveny soutěže, projížďky na koních, pohádkový svět u Perníkové chaloupky, kdo chtěl, mohl si vyzkoušet střelbu z luku nebo kuše případně obdivovat umění sokolníků. K tomu ze všech stran lákavě voněly grilované klobásy, vepřová žebírka nebo kýty, po kterých tak úžasně chutnalo pivo některého z regionálních pivovarů. Samozřejmě nechyběly ani sladkosti.

K vrcholům programu patřil královský průvod, příjezd hejtmana Pardubického kraje a večerní ohňostroj, který romantické scenérii Kunětické hory dodal ojedinělou iluminaci.

Zážitky mimořádné úrovně a výborné umělecké hodnoty byla dvě vystoupení Východočeského divadla Pardubice. Slavné melodie z muzikálů zaujaly spíš dospělé, děti si zase přišly na své při pohádce Popelka.

V kratičkém rozhovoru s vedoucí oddělení cestovního ruchu Krajského úřadu Pardubického kraje Renatou Lešanovskou jsme se dozvěděli, že Dny Pardubického kraje jsou putovní akcí, která se letos koná již potřetí a bude se opakovat i v příštích letech. Záměrem je oživit zájem obyvatel kraje i vzdálenějších míst Česka o památky, přírodní zajímavosti a historii Pardubického kraje, nabídnout kulturní aktivity a možnosti, jak trávit volný čas.

Dny Pardubického kraje jsou sice programem omezeným na jeden víkend, ale jejich význam spočívá v inspiraci pro celý rok.

Laco Kučera

ZDROJ:
PROFI TRAVEL