Královna perníku byla korunována v závěru Slavností perníku 2003

Tradičně, osmnáctou hodinou osmého května, skončily v prostorách pardubického zámku letošní Slavnosti perníku. I přes úmorné vedro, které lákalo spíše k vodním plochám si cestu na slavnosti v jejich hlavní den našlo více než patnáct set návštevníků.
Ti mohli obdivovat umění a dovednost více jak desítky perníkářů a perníkářek z celé České republiky. Perníkářské řemeslo zde mělo reprezentanty a reprezentatky z Opavy, Liberce, Prahy, Hořic, Čáslavi, Hradce Králové, Plané nad. Lužnicí, Dvora Králové a samozřejmě z Pardubic. Zpestřením perníkového jarmarku bylo dobové pečivo ze žitné mouky, krásné motivy z vizovického pečiva a formičky na vykrajování perníku.
Stejně jako v první den slavností, lákala zejména menší návštěvníky ojedinělá možnost vyzkoušet si vytlačování perníku do forem, kdy pečlivě okrájený polotovar byl na místě upečen a autor si jej odnášel domů. Líbilo se malování obrázků do perníkové galeri, která v závěru slavností čítala na sto padesát uměleckých děl. Tradičně nabito bylo na představeních pohádky O perníkové chaloupce a prakticky všichni návštěvníci se zúčastnili hlasování ve výstavě perníkových prací perníkářek na téma perníková obuv v jakémkoli provedení, kde šlo o titul Královna perníku. Líbil se celodenní program na vnitřním nádvoří zámku sestavený z různých ingrediencí pro všechny generace.
Slavnosti perníku vyvrcholily těsně před pátou hodinou. Na základě sečtených hlasů, počtem 518 výraznou převahou zvítězila a Královnou perníku byla návštěvníky slavností zvolena Stanislava Svatoňová z Liberce, za svoje originální zvárnění perníkových střevíčků pro popelku. Ta byla za zvuku fanfár korunována perníkovou korunou předsedou vlády ČR Vladimírem Špidlou a zároveň primátorem města Pardubic Jiřím Stříteským. Vítězka obdržela také tradiční perníkovou repliku českých korunovačních klenot, které stejně jako korunu zhotovila a věnovala firma JaJa z Pardubic.
Souboj s nelítostně zářícím sluncem sváděla Baba Jaga z divadla Exil u perníkové chaloupky, která učila přítomné děti sedat na lopatu a hlídala chaloupku z perníkových cihel věnovaných firmami Odkolek a Goldfein. Uchránit se jí podařila pouze do tři čtvrtě na šest, kdy byla dětmi nekompromisně oloupána. Dlužno dodat, že nejrychlejším jedlíkem perníku se stal Marek Mareš z Pardubic, který v základním kole vyřadil i loňského vítěze této rok od roku populárnější soutěže. Soudě podle ohlasů návštěvníků, jich většina odcházela spokojená, a tak organizátoři slibují, že čtvrtý ročník Slavností perníku se v příštím roce opět uskuteční. Termín a několik dalších údajů ze zákulisí příprav a konání této výjimečné akce se dozvíte ze zítřejší závěrečné tiskové zprávy.
___________________________________________________________________________
PERNÍKOVÁ TISKOVÁ KANCELÁŘ - Mgr. Aleš Mokren - AGENTURA TRADICE K Višňovce 1095, 530 02 Pardubice, mobil. 606 602 159, tel. fax. zázn. 466 631 211,
internetová adresa: http://www.slavnosti.cz e-mail: agentura@tradice.cz