MEDOBRANÍ u Perníkové chaloupky

MEDOBRANÍ u Perníkové chaloupky
24. - 25. 6. 2023

Na vědomost se dává, že v KRÁLOVSTVÍ PERNÍKU ® pod hradem Kunětická hora u Pardubic bude 24. a 25 června 2023 medová sláva!

Zakoupením vstupního víza získáte právo zúčastnit se programu (viz rezervační systém SO a NE) v roli, kterou si vyberete. Domorodci se zaregistrovaným Cestovním pasem Království perníku® (dospělý s max. 5 dětmi do 15 let) se mohou akce zúčastnit zdarma.

Celodenní rodinný program, připravený ve spolupráci s včelaři Nikolou Kejzarovou a Lukášem Moravcem jako ozvláštnění standardního zážitkového show Muzea perníku, se uskuteční v expozici "Medárium" s naučnou stezkou o včelách v areálu a v útulně U všech čertů Perníkové chaloupky pod Kunětickou horou u Pardubic.

Jeho účastníci se mohou seznámit nejen s technikou a způsobem odběru plástů ze včelích úlů, ale také s vytáčením čerstvého medu a jeho dalším zpracováním.

"Na medobraní návštěvníci uvidí živě a zblízka, jak žijí včely v úle. Dozvědí se čím se živí a jak vytvářejí svoje produkty med, vosk, propolis, pyl, mateří kašičku a další. Plásty bude včelař vyjímat z úlu a obsednuté včelami je bude s komentářem ukazovat. Medné plásty budou potom převezeny do improvizované medárny v budově. Tam si návštěvníci zkusí odvíčkování a vytáčení plástů v medometu. Vytočený med bude potom stočen do sklenic a ještě teplý nabídnut návštěvníkům k vyžebrání. Zajímavé budou informace o tom, jak uchovávat med v domácnosti, jak ho rozpouštět a k čemu se dá v kuchyni použít. Vítáni budou začínající včelaři nebo i ti, kteří o včelaření uvažují a neví jak začít. Ti budou mít příležitost se podrobněji seznámit s jednotlivými činnostmi při medobraní. Témat, které mohou začátečníka po přečtení základní literatury zajímat je velmi mnoho. Na příklad po medobraní bude již v červenci aktuální léčení proti varoáze. Krmení a příprava včelstev na jaro příštího roku. Jakým způsobem krmit. Jaké množství zásob včelstvo potřebuje na zimu. Příčiny rojení. Shromažďování zásob. Používat mřížku? Stavební pud. Obměna včelího díla. Jak uchovávat souše. Pylové plásty ano či ne? Jak je uchovávat. Jak ošetřovat použité rámky, nástavky a mřížky", zve k neformálnímu seznámení, které není seminářem ani školením, včelařka Nikola Kejzarová.

Chybět nebude ani ochutnávka a nabídka právě vytočeného medu a ochuceného medu včetně  výrobků z včelích produktů, jako je vosk a propolis. Účastníci programu si budou moci vyzkoušet, jak se z medu, mouky a koření dělají perníky.

Příjemné chvíle "s medovými zážitky z Perníkové chaloupky" strávíte s Perníkářskou dílnou Ježibaby, Medovým rájem a v útulně U všech čertů (nikdo neví, proč se tak jmenuje...). A bude i gastronomická specialita: PEČENÍ HOLUBI převážně rostlinného původu!

Přijďte, těšíme se na vás za každého počasí.

Podstatou happeningu pohádkového Království perníku ®, jež se nachází v moři zeleně pod hradem Kunětická hora u Pardubic, je kolektivní ochotnická divadelní produkce na motivy známých pohádek, literárních děl a filmů, přičemž bývají parodovány i státní byrokratické procedury (v zážitkovém programu „Jako do jiné země za hranice všedních dnů!“). Úřední řečí v Království perníku ® je perníkovština, která se od současné spisovné češtiny odlišuje onikáním. Skutečnost, že „v Království perníku ® si nemohou nic koupit, ale mohou žebrat, prosit nebo poroučet, jsou-li hrabě“, zásadně odlišuje prostor divadelního klubu od okolní „ciziny“.

Z komunitního scénáře: "Království perníku ® je pohádkový ostrůvek svobody v moři zeleně pod hradem Kunětická hora u Pardubic. V Království perníku (podobně jako v pohádkové Zemi krále Miroslava) jsou domorodci váženými občany.   [[: Prokazují se Cestovním pasem Království perníku ®, ctí občanské svobody a odpovědnost, vyplývající ze soukromého vlastnictví. Král a jeho družina se zvoleným správcem respektují práva a zvyky domorodého obyvatelstva, jež hlasováním spravuje věci společné. Na běžném i svátečním životě Království perníku se domorodci také podílejí svojí aktivitou v jakékoli zážitkové roli (např. Ježibaba v Perníkové chaloupce peče perníky , u ohníčku sedí 12 měsíčků a hádají se o počasí, kantor vyučuje žebrání, kdosi hrabe listí, Červená Karkulka se schovává před vlkem,... ) a svými dobrovolnými členskými příspěvky. Z nich Království perníku nakupuje většinu spotřebních rekvizit ze zahraničí a platí daně do ciziny, aby mělo klid a mohlo se radovat ze života. Každý se do komunitního happeningu může zapojit dle svých uměleckých schopností a možností. Může třeba jako Jeníček nebo Mařenka navštívit paní Ježibabu, vyprosit si u ní perník a zjistit, jak se toto medové pečivo kdysi dělalo. Zpívání je - podobně jako v Zemi krále Miroslava – dovoleno! Proto také na hranicích Království perníku panuje velmi přísný režim „železné opony“, jež zabraňuje útokům vládnoucích loupežníků z ciziny a nechtěné imigraci. Emigrovat ven lze kdykoliv. Cizinec je vítán pouze, pokud si na Celnici vybere svoji životní roli v tomto pohádkovém světě, podřídí se zcela tradicím i vůli domorodců a zaplatí vstupní vízum. Je zabezpečen místním sociálním systémem životních dávek Království perníku (DKP). Zatímco žebrák pak může žebrat, co hrdlo ráčí a na co mu dávky stačí, hrabě může přijít i s družinou a třeba si poručit i perníkovou chalupu včetně stavebního pozemku, čísla popisného a Výpisu z Katastru perníkových nemovitostí. Azylová politika pro cizince je sice velmi vstřícná, avšak důsledně vyžaduje respektování tradic, odsouhlasení právního řádu a poskytnutí osobních údajů do Perníkové matriky. Tak se z cizinců stanou domorodci, co v Království perníku (podobně jako v pohádkové Zemi krále Miroslava) jsou váženými občany. :]] Repetition Senza Fine ..."