Pekli světce z perníkového těsta

Pardubice - Řada rodičů s dětmi využila včerejšiho volna a hezkého počasí k návštěvě Perníkové chaloupky nedaleko Pardubic. Oproti jiným dnům měli možnost vidět něco navíc. Při příležitosti svátku svatého Václava se tu konala Svatováclavská perníková tlačenice. Každý si tu mohl za pomoci ježibaby vyzkoušet vytlačení perníku do formy a nechat si ho poté upéct.
Do Perníkového hejtmanství zavítal také řezbář Oldřich Kvapil (na snímku), který tu předvádět své řemeslo. "Vyřezáváni forem na perník je mým dlouholetým koníčkem, motivy mám ze starých forem nebo obrazů, ale někdy stačí fotka z pohledu," svěřil se důchodce z Hořic, který se může pyšnit titulem Nositel tradice lidových řemesel uděleným ministerstvem kultury. Výroba jednoduché formy z třešňového nebo hruškového dřeva mu zabere pár hodin, ty složitější však trvají až několik měsíců.
Pekli světce z perníkového těsta - Deníky Bohemia 29.9.2006
"Snažíme se návštěvnikům pokaždé nabídnout něco nového, dnes je to například dílna na výrobu perníku nebo ukázka práce pana Kvapila," řekl majitel perníkového království Luděk Šorm. K viděni bylo i několik stánků se zbožím od jiných řemeslníků, například dráteníka. Perníková chaloupka, která sídlí v bývalém Loveckém zámečku v Rábech z roku 1882, nabízí svým návštěvníkům vedle prohlídkového pohádkového okruhu také Muzeum perníku a pohádek a jiné atrakce. Do konce října tu bude k vidění rovněž prohlídkový okruh Svět skřítků a strašidel.
Perníkové království pod Kunětickou horou vzniklo v roce 2004 a od té doby sem míří stále více návštěvníků. "Vloni k nám přišlo třicet tisíc lidí, letos jsme stejného počtu dosáhli už v srpnu," řekl spokojeně Luděk Šorm, který má stále plnou hlavu nápadů. V budoucnu by měla chaloupka sloužit i k různým kulturním a společenským akcím.

Iva Šemberová,
Deníky Bohemia 29.9.2006 s.5